VMWARE SANALLAŞTIRMA YAZILIMI

Sanallaştırma (virtualization); fiziksel yapıyı, mantıksal parçalara bölmeye denir. Bulut bilişimin en önemli unsurudur. Bulut bilişim ile bilgisayar için gerekli programlar kurulmak yerine, internet üzerinden erişilerek kullanılır. Fiziksel bir bilgi işlem yerine sanal bir ortam oluşturulur. Sanallaştırma ile bilgisayarın donanımsal ve yazılımsal kaynakları soyutlanarak başka bilgisayarlara sunulur. İş gücü kaybı sağlar, maliyeti azaltır. Ayrıca verimlilik ve esneklik sağlar.

Sanallaştırma teknolojileri farklı amaçlarla kullanılabilir. Kullanıcıların sıklıkla kullandığı sanallaştırma türleri arasında; ağ sanallaştırması, sunucu sanallaştırması, işletim sistemi (Operating System – OS) sanallaştırması ve depolama alanı sanallaştırması yer almaktadır

Sunucu sanallaştırması

Sanallaştırma türlerinden en çok tercih edilenidir. Sunuculur ortak bir havuzda toplanır ve birden fazla kullanıcıya sunulur. Donanım ihtiyacı en aza iner böylelikle maliyet düşer ve enerji tasarrufu olur. Farklı türdeki yazılımların sadece kendi sanal ortamlarında çalışmasını sağlayarak sistemin güvende kalmasını sağlar. Farklı yazılımlar sadece kendi sanal ortamında çalışır. Böylelikle sistem güvende kalır.

İşletim sistemi sanallaştırması (Operating System-OS)

Ortak veri kaynaklarındaki işletim sistemini paylaştırırarak diğer kullanıcıların işletim sistemlerindeki bakım, onarım ve güçlendirilmiş bir sistem güvenliği avantajı sağlar. Sanallaştırma yazılımını aynı şekilde kullananların izole edilmesini sağlamaktadır. OS sanallaştırması da denir.

Depolama alanı sanallaştırması

Fiziksel ağdaki depolama alanlarını tek kaynakta mantıksal olarak birleştirir.

TOP